Vinçli Taşımacılık

Vinçli Taşımacılık; hizmeti en zor ve farklı bulanan hizmetlerdendir. Çünkü bu hizmet verilirken, araçlara bu sistemin kurulması lazımdır. Vinçler her zaman iş hayatında bize yardım sağlamaktadır. Bu makineler kol ve gövdeden oluşmaktadır. Yapmış oldukları dikey ve yatay manevralar sayesinde en ağır yükleri bile kaldırabilmektedir. Bu araçların kaldıra bildikleri ağırlık kapasitesi 60 ton ile 10 ton arasında değişkenlik gösterir.

Vinçli Taşımacılık, hizmetlerinde vinçler kamyonların üstünde durur. Bu sayede işler daha hızlı ve kolay bir şekilde yürür. Bu hizmetin ihtiyaç duyulduğu bütün noktalara ulaşıla bilinmektedir. Bu hizmet iki türlü verilmektedir.

Vinçlerin bazıları sadece ağır yüklerin kaldırılmasında kullanılırken, bazı vinç türleri sadece uzun ve yüksek noktalara ulaşabilmek maksatlı görev yaparlar. Ağır yükledin bir yerden bir yere aktarılabilmesi adına vinçli taşımacılık hizmet vermektedir. Genel olarak yüklerin aktarımları için kullanılmaktadırlar. Bu hizmetin en çok görüldüğü iş sahası ise limanlardır.

Küçük kamyon ve büyük kamyon sınıflarına göre vinçler de belirlenmektedir. Bu noktada en büyük sınıf olan kamyonun taşıma kapasitesine göre 60 tona kadar yükselmektedir. Vinçli taşımacılık hizmeti yüksek miktarda yatırımın olması gereken bir hizmettir. Bu araçlar standart nakliyede kullanılan kamyonlara nazaran oldukça üstündür.

Ayrıca en yüksek direkler veya binalara ulaşabilmek bu araç sayesinde mümkündür. Bu konuda hizmet veren yerler, bütün personelinin yeterli olmasını istemektedir. Son derece önemli olan konulardan biride budur. Güvenlik ve çalışan sağlığı ise kritik ve bir kriterlerden bir tanesidir.

Vinçli Taşımacılık, hizmetinde vinci kullanan kişi ile bir kamyon şoförü kesinlikle aynı kategoride değildir. Birinde ehliyet, diğerinde yeterli olduğunu gösteren bir belge söz konusudur. Aksine sertifikası veya ehliyeti olmayan kişiler ilgili vinçleri kullanamaz ve güvenlik konularında ciddi problemler yaşatabilirler.